Житловий кодекс зобов'язує платити за «комуналку» всіх повнолітніх членів сім'ї. Частки оплати будуть закріплені у відповідному «шлюбному» контракті.
Житловий кодекс може бути прийнятий вже на наступному тижні. Після вступу документа в силу, в Україну почнеться зворотний відлік до моменту, коли держава фактично відвернеться від своїх громадян, визнавши банкрутство існуючої системи держпідтримки житлово-комунальної сфери.
Після публікації кодексу, країні буде відведено рік і три місяці, щоб забути телефони ЖЕКів, до яких, правда, і зараз проблематично додзвонитися. У кожному будинку протягом року після вступу документа в силу повинні бути створені управляючі організації, будь то Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), Житлові кооперативи або Товариства власників житла. Якщо громадяни проявлять несвідомість і нічого не створять, за них протягом трьох місяців це зробить держава.
Важливо відзначити, що з моменту створення такої організації, всі поточні турботи про стан будівлі та прибудинкової території (а це і лагодження ліфта, і прибирання під'їздів, і розчищення від снігу двору) ляжуть на плечі самих мешканців. Для отримання відповідних послуг створені організації повинні будуть самостійно складати договори з приватними особами. Цілком ймовірно, що п'яні ліфтери та сантехніки при цьому відійдуть у минуле, проте з часом їм просто не залишиться роботи через систематичне старіння житлового фонду. Держава начебто продекларувала намір фінансово підтримати ОСББ для здійснення капремонту будівель, однак заявлена на 2010 рік сума в 110 млн грн розчиняється без залишку в масштабах всієї країни. Мабуть для цього члени ОСББ будуть щомісяця разом з оплатою житлово-комунальних послуг вносити кошти і на капітальний ремонт будівлі.
До слова, всі розмови про те, що ОСББ зможуть брати пільгові кредити в банках на проведення ремонту не мають під собою підстави. Жоден банк, комерційний він чи державний, не видасть кредит неприбуткової організації, яка не має своїх доходів, чим і є ОСББ та за відповідним законом, і згідно з проектом кодексу.
Укупі з перекладанням на громадян проблем з утримання та ремонту будівлі, кодекс пропонує відновити і практику стягнення пені за несплату наданих житлово-комунальних послуг. Це, мабуть, найскандальніша норма документа. Як відомо, тимчасова заборона механізму нарахування пені (її не нараховують з 1996 року у зв'язку з несвоєчасною виплатою державою заробітних плат, пенсій і стипендій) вирішили скасувати на вимогу МВФ. Слід також додати, що в проекті кодексу розмір пені збільшився в 10 разів у порівнянні з нормою 1996 року - до 0,1% загальної суми заборгованості за 1 добу. І навряд чи автори кодексу пропустили один «нулик» після коми.
Ймовірно, під час проходження документа в парламенті норма про пеню викличе велику критику, і в першу чергу з боку ситуативних союзників Партії регіонів - комуністів. Також очевидно, що «регіоналам» дано наказ зверху будь-яку ціну провести цей пункт через голосування, і в виправдання піде вже набирає силу, є риторика чиновників всіх рангів про електронну соціальну картку.
Містить документ і досить безглузді моменти. Приміром, у ньому прописана норма, за якою повнолітні члени сім'ї власника житла зобов'язані брати участь у витратах на утримання житла, якщо протилежне не передбачено окремим договором між ними. При цьому спори між власником житлоплощі і членами його сім'ї щодо частки кожного в таких витратах визначено вирішувати виключно в судовому порядку.
Крім того, в документі дивним чином прописано заходи з надання бездомним тимчасового житла. За кодексом, особа без певного місця проживання може бути виселено з такої «нічліжки», створюваної за рахунок місцевих бюджетів, тільки з трьох причин: за власним бажанням, у разі отримання соціального житла або в судовому порядку. Враховуючи динаміку будівництва соціального житла в країні можна сміливо спрогнозувати, що ті ж місцева влада навряд чи взагалі займуться створенням подібних закладів.
У підсумку можна з великою часткою ймовірності припустити, що прийняття документа в тому його вигляді, в якому він підготовлений до другого читання, здатне викликати протести помасштабніше нинішнього Майдану підприємців.
Джерело: ProUA.com
Переклад GOOGLE
Немає коментарів:
Дописати коментар