11/29/2012

Утилізація транспортних засобів

Нещодавно у першому читанні був прийнятий законопроект «Про утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів», що визначає порядок зняття з експлуатації ТЗ на території України та їх утилізації.

Розглянемо основні норми, що можуть «покращити» життя власникам авто та виробникам транспортних засобів.

Дія цього Закону не буде поширюється на ТЗ, які вироблені на території України з метою їх експорту , а також на ті ТЗ з року випуску яких минуло 30 або більше років, що не призначені для комерційного перевезення пасажирів або вантажів, мають оригінальний двигун, кузов і (за наявності) раму, збережені та відреставровані до оригінального стану, види та категорії яких визначатимуться Кабінетом Міністрів України;

В першу чергу зазначимо, що утилізація ТЗ відбуватиметься згідно відповідного висновку про те, що ТЗ не відповідає встановленим технічним вимогам, вимогам безпеки та шкодить навколишньому середовищу і несе загрозу життю та здоров’ю людей. Проте сам порядок визнання ТЗ таким, що підлягає знаттю з експлуатації, ще не встановлений, а буде затверджений Кабінетом Міністрів України.

Безпосереднє право на здійснення утилізації знятих з експлуатації ТЗ мають особи, які зареєстровані в установленому законом порядку, отримали відповідні дозволи на поводження з відходами та:
-        утримують пункти прийому знятих з експлуатації транспортних засобів;
-        та/або утримують пункти розбирання знятих з експлуатації транспортних засобів;
-        та/або здійснюють операції з поводження з відходами, які утворилися в процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів.
Право на здійснення утилізації знятих з експлуатації ТЗ мають також особи, які виробляють (виготовляють) транспортні засоби та взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації ТЗ.
Виробник ТЗ може взяти на себе зобов’язання забезпечити утилізацію знятих з експлуатації ТЗ згідно з Податковим кодексом України особливого порядку справляння екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, за умови, що такий виробник здійснює операції нанесення індивідуального ідентифікаційного номера (VIN) на нероз’ємні складові кузова (кабіни) або шасі та на спеціально виготовлені номерні таблички транспортних засобів; здійснює виробництво (виготовлення) на території України ТЗ категорій M та/або N1 та/або N2 та/або N3 за технологією, що включає зварювання (виготовлення методом нероз’ємного з’єднання), фарбування кузова або кабіни  та складання таких транспортних засобів.
Перелік осіб, які здійснюватимуть утилізацію ТЗ будуть розмішені в відповідному Реєстрі.
Особа, яка буде включена до Реєстру, до 1 березня поточного року змушена буде подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку звіт про виробництво ТЗ за відповідною технологією.

Сама утилізація ТЗ буде платною для власників ТЗ. Розмір плати встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України і не може перевищувати граничного розміру, встановленого Податковим кодексом України для відповідних ТЗ при справлянні екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів.
Проте скасовується плата з власників, якщо власником транспортного засобу буде надано довідку про сплату екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, видану в порядку, встановленому Податковим кодексом України або власником транспортного засобу надано довідку про звільнення від сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, видану в порядку, встановленому Податковим кодексом України;
Власник транспортного засобу не пізніше, ніж через 30 днів після дати видання довідки про прийняття транспортного засобу на утилізацію, буде зобов’язаний подати до органу внутрішніх справ за місцем реєстрації транспортного засобу заяву про зняття з реєстрації такого транспортного засобу, долучивши до заяви один із примірників довідки про прийняття транспортного засобу на утилізацію.

Як видно з тексту законопроекту Державний контроль у сфері утилізації знятих з експлуатації ТЗ здійснюватимуть Міністерство екології та природних ресурсів України, Міністр економічного розвитку та торгівлі України.

Підготував Роман Щудло

Немає коментарів: